czwartek, 25 czerwca 2015

Sałatka z jarmużem i jabłkiem


Pyszna sałatka z jarmużem, który niedawno pojawił mi się mojej kuchni i już w niej pozostanie.
To wspaniałe warzywo ma właściwości przeciwzapalne, antyrakowe, jest źródłem witamin C i K  więc nic tylko go jeść...ja preferuje go w postaci surowej :)
Przepis pochodzi z książki "Jadłonomia "


Składniki:
150 g jarmużu (waga bez łodygi)
1 jabłko
70 g płatków migdałowych

Dresing
5 łyżek syropu klonowego
3 łyżki musztardy
2 łyżki soku z cytryny
3 łyżki oliwy z oliwek
szczypta soli

Jabłko pokroić w małą kostkę i skropić z sokiem z cytryny. Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Jarmuż pokroić na mniejsze kawałki. W misce wymieszać składniki dresingu. Jarmuż , jabłko i migdały wymieszać w misce następnie polać dresingiem.

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Pasta z indyka z koperkiem i szczypiorkiem


 Nie lubię marnować jedzenia, dlatego często wykorzystuje mięso z zupy do przygotowania pasy kanapkowej. Można ją przygotować na wiele sposób :) dodając ulubione dodatki. Czasem jest to zwyczajne sprzątanie lodówki



Składniki:
20 dag mięsa gotowanego
1/2 pęczka koperku
1/4 pęczku szczypiorku
2-3 łyżki majonezu
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
pieprz

Mięso podsmażyć na patelni z małą ilością oleju, następnie przestudzić. Wszytko przełożyć do blendera i zmiksować.


poniedziałek, 15 czerwca 2015

Dżem truskawkowo-rabarbarowy z nutą wanilii


 Ten dżem będzie moim ulubionym na jesienno-zimowe dni :)
Koniecznie wypróbujcie to połączenie!!!!


Składniki:
1 kg truskawek
50 dag rabarbaru
50 dag cukru
1 laska wanilii
1/2 soku z cytryny

Do rondla z szeroki dnem wrzucić truskawki. Rabarbar pokroić w średnią kostkę dodać do truskawek. Laskę wanilii przekroić wyjąć ziarenka łyżeczką dodać do owoców wraz z laską. Następnie zasypać cukrem, zagotować. Całość zagotować 1 godzinę, na ostanie 10 minut dodać sok z cytryny. Po tym czasie wyjmujemy laskę wanilii a następnie połowę dżemu miksujemy na gładko i łączymy z resztą z dżemu. 
Dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków i pasteryzować  na mokro 20 minut.


sobota, 13 czerwca 2015

Torcik sernikowy z truskawkami



Ostatnio zachwyciłam się przepisem u Łucji na sernik, długo oczywiście nie czekało na zrobienie. W oryginalnej wersji jest z malinami moja oczywiście z truskawkami.
Rozpływa się wręcz w ustach, koniecznie wypróbujcie.


Spód ciasteczkowy tortownica 30cm:
200 g ciastek zbożowych
3 łyżki masła
Ciastka rozdrobnić blenderem i wymieszać z roztopionym masłem. Wysypać na spód formy i dokładnie uklepać. Wstawić do lodówki.

Składniki na masę serową:
500 g zmielonego twarogu
500 g mascarpone
skórka starta z 1 cytryny
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki cukru
5 jajek
2 żółtka


Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej umieścić w misie miksera i zmiksować tylko do połączenia się składników. Masę wylać na spód, wyrównać powierzchnię. Piec w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni przez 25 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec przez 40 minut. Wyjąć i całkowicie ostudzić.

Składniki na mus truskawkowy: 
80 dag truskawek
łyżka cukru waniliowego
10 g żelatyny w proszku 
500 g gęstej śmietanki 36% 
6 łyżek cukru pudru


500 g truskawek opłukać i osuszyć. Zmiksować blenderem a następnie przetrzeć przez sitko pozbywając się pesteczek. Dodać cukier waniliowy. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach wody a następnie całkowicie rozpuścić lekko podgrzewając, dodać kilka łyżek musu malinowego i wymieszać, następnie wymieszać z resztą musu. Odkładamy 2 -3 łyżki musu do dekoracji.
Pozostałe truskawki pokroić na mniejsze kawałki. Odłożyć parę truskawek do dekoracji.


Zimną śmietankę ubić pod koniec dodać z cukier puder. Następnie zmiksować z musem truskawkowym. Delikatnie wmieszać pozostałe pokrojone truskawki. Wyłożyć na ostudzony sernik, następnie delikatnie ułożyć truskawki i polać resztą musu. Następnie wstawić do lodówki na minimum 2 godziny. 



środa, 10 czerwca 2015

Szybki dżem truskawkowy



Zazwyczaj jak robimy dżem nieustanie trzeba mieszać i mieszać bez końca, czasami proces ten trwa nawet kilka godziny. Ja skróciłam ten czas do godziny. Dżem polecam wszystkim miłośnikom dżemów gładkich i luźniejszej konsystencji, świetnie nada się do naleśników i deserów. Smak truskawki zimą na tościku ...mmm bezcenny.
 



Składniki:
1,5 kg truskawek
50 -70 dag cukru
sok 1/2 cytryny

Truskawki umyć, obsuszyć wrzuć na najlepiej na patelnie lub rondlem z szerokim dnem. Zasypać cukrem, zagotować i gotować ok 40 -60 minut. Truskawka musi być miękka. Następnie całość zdejmujemy z palnika i miksujemy na gładko. Następnie zagotowujemy dodajemy sok z cytryny i gotujemy ok. 10 minut na małej mocy palnika. Przekładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy na mokro 20 minut. Konsystencja dżemu zależy od truskawek, jeśli są wodniste to będzie trzeba dłużej pogotować lub będzie rzadszy. Musimy pamiętać, że dżem zawsze gęstnieje po przestudzeniu.




wtorek, 9 czerwca 2015

Ciasto z truskawkami i kruszonką


Takie ciasta znikają u mnie w domu w tempie ekspresowym. 
Jeszcze ciepłe zostało pochłonięte w połowie :)
P.S  W tym tygodniu będzie truskawkowo :) 
Jutro zapraszam na szybki dżem a w piątek na torcik sernikowy.





Składniki na ciasto 20x30:
1,5 szklanki mąki pszennej (typ 550),
100 g masła,
1/2 szklanka cukru,
1,1/2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
1, 1/2  łyżki kwaśnej śmietany 18%, (lub odrobinę więcej do uzyskania odpowiedniej konsystencji)
2 żółtka,
1 łyżka cukru waniliowego

Dodatkowo:
2 łyżki płatków migdałowych
ok. 70 dag truskawek.

Kruszonka:
150 g  maki pszennej
70 dag cukru
100 g miękkiego masła
Wszystkie składniki zagnieść palcami na drobne okruszki.

Mąkę należy przesiać, dodać pokrojone w kostkę masło oraz pozostałe składniki. Wszytko dokładnie zagnieść  Rozwałkowywać delikatnie podsypując mąką. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć ciasto. Na to układamy truskawki i posypujemy kruszonką i płatkami migdałowymi. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180°C na ok 60 minut. Studzimy na kratce.



piątek, 5 czerwca 2015

Bułeczki z ziarnem


Dawno nie było pieczywa u mnie, nadrabiam ten błąd tymi bułeczkami :) 
Chrupiące i pełne cudownych ziaren, czy może być coś lepszego na poranne śniadanie jak ciepła bułeczka ulubionymi dodatkami? :)
Przepis znalazłam tutaj



Składniki 12-15 bułeczek
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 łyżki letniej wody
450 g mąki pszennej typ 550
150 g mąki pszennej razowej typ 1850
1 łyżka soli
po 20 g (czarnego sezamu, białego sezamu, siemienia lnianego)
po 60 g (pestek słonecznika, pestek dyni)
30 g oleju
350 g letniej wody
*ziarna dyni proponuje pokroić na mniejsze kawałki

Dodatkowo:
30 g mąki żytniej typ 720
30-40 g wody
50-100 g mieszanki ziaren do posypania bułek



Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i 2 łyżki letniej wody, wymieszać do rozpuszczenia się drożdży. Mąki połączyć z solą, dodać wszystkie ziarna, olej oraz rozpuszczone drożdże. Na koniec dodać letnią wodę i zagnieść ciasto (mikserem z hakiem chlebowym ok. 5 minut, ręcznie ok. 7-8 minut). Pod koniec wyrabiania ciasto powinno wciąż delikatnie lepić się do dłoni. Ciasto przełożyć do miski wysmarowanej olejem, przykryć szczelnie np. folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę, ciasto musi podwoi swoją objętość.
 Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części i z każdej uformować wałek długości ok. 30 cm. Wałki delikatnie spłaszczyć. Następnie przykryć je ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 20 minut, lub do czasu gdy wyraźnie urosną. Wyrośnięte wałki podzielić na trójkąty. Trzeba zrobić to delikatnie i najlepiej  ostrym nożem, żeby nie zniszczyć struktury wyrośniętego już ciasta. Trójkąty przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie należy przygotować mieszankę mąki żytniej i wody. Konsystencja mieszaniny powinna być raczej płynna, tak by można było posmarować nią wyrośnięte bułki. Taka pasta idealnie przyklei dużą ilość ziaren. Posmarowane pastą bułki obsypać ziarnami.  Wstawić do nagrzanego piekarnika na 200 C i piec ok. 30 minut, lub do czasu gdy bułki się zrumienią.



środa, 3 czerwca 2015

Sałatka z szynką i rzodkiewką


 Sezon grillowy w pełni, a jak to na grillu bywa sałatka musi być :)
Przynajmniej ja nie umiem się obejść bez sałatki....
Dodatek rzodkiewki i zieleniny powoduje, że jest chrupka :)


Składniki:
3/4 szklanki ryżu
20 dag szynki
1/2 pęczka szczypiorku
1/2 natki pietruszki
pęczek rzodkiewki
4 jajka
majonez
sól pieprz

Ryż ugotować na sypko, ostudzić. Rzodkiewkę pokroić w kostkę  przełożyć sitko posypać solą i  odczekać, aż rzodkiewka puści wodę. Jajka ugotować na twardo, szczypior i pietruszkę posiekać. Szynkę pokroić w kostkę połączyć z pozostałymi składnikami dodać pieprz wymieszać. Następnie dodać majonez i wymieszać. 
 

Sałatki na grilla

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Tartaletki z budyniem i truskawkami


Ostatnio pisałam, że byłam pod wrażaniem ciasta kruchego, z którym robiłam Ciasto z rabarbarem. Postanowiłam wykorzystać ten przepis do tarteletek i wyszły przepyszne. Myślę, że to jeszcze nie koniec inspiracji z truskawkami w tym roku.
P.S. Zostało mi jeszcze trochę ciasta, ale nie miałam 13 foremek, więc zrobiłam ciasteczka i posmarowałam dżemem... i nie muszę pisać kto jej zjadł :) ale spokojnie możecie zrobić trzynaście tarteletek, masy budyniowej wystarczy.
Propozycja w sam raz na Dzień Dziecka :)



Ciasto kruche:
(12 tarteletek)
150 g mąki pszennej
100 g mąki ryżowej lub ziemniaczanej
50 g cukru

150 g masła 
1 jajko

Tarteletki delikatnie wysmarować masłem.
Do miski przesiać obydwie mąki, dodać cukier, pokrojone na kawałki masło i jajko. Rozcierać palcami masło z resztą składników, szybko zagnieść ciasto łącząc wszystko w jednolitą kulę. Ciastem rozwałkować i wyłożyć nim każdą tarteletkę. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na ok 30 minut. Każdą tarteletkę wyłożyć papierem do pieczenia i obciążyć fasolą. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 160 C. Piec 30 minut, na ostanie 10 minut zdjąć papier wraz z fasolą. Ciasto musi upiec się na lekko złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.


Masa budyniowa:
duży budyń (na 3/4 l mleka)
czubata łyżka masła 

Budyń przygotować zgodnie z informacja na opakowaniu, dodatkowo do zimnego mleka dodajmy masło.
Jeszcze gorący budyń przelewamy do upieczonych tarteletek. Całość studzimy. Na przestudzone babeczki polewamy żelką z truskawkami i wkładamy do lodówki na całkowite stężenie. Dodatkowo można dodać listki mięty.

Żelka truskawkowa:
2 łyżki galaretki truskawkowej
1/2 szklanki wody
30 dag truskawek
 
Truskawki kroimy na mniejsze kawałki. Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie. Gdy ostygnie wrzucamy truskawki. Następnie wkładamy do lodówki. Często mieszają, do momentu kiedy galaretka z truskawkami zacznie tężeć. Nie może być płynna bo wtedy spłynie z budyniu.








Wiosenne słodkości!Milion Smaków Truskawek - druga edycja