czwartek, 31 marca 2016

Truskawkowa pokusa


Deser praktycznie przygotowany z dwóch składników, jeśli macie jeszcze zapasy mrożonych truskawek to jest świetny pomysł na lekki deser, niezbyt słodki. Oczywiście śmietanę można pominąć i na wierzch ułożyć same owoce.


 
Składniki:
1 galaretka truskawkowa
400 g mrożonych truskawek

Dodatkowo:
śmietana 30% (u mnie 0,5 l + 2 łyżeczki cukru pudru)
2 kiwi
5 świeżych truskawek
starta gorzka czekolada  

Galaretkę rozpuścić w dwóch szklankach wody, dodać od razu mrożone truskawki. Odczekać aż truskawki lekko zmiękną, całość zmiksować do gładkości, następnie przelać do pucharków. Wstawić do lodówki do stężenia. Udekorować ubitą śmietaną i owocami oraz startą czekoladą.

 

poniedziałek, 21 marca 2016

Chleb pszenny najlepszy

 
Jest to najlepszy pszenny chleby jaki dotąd upiekłam. Cudowna chrupiąca skórka, 
struktura, no i ten smak. Sekretem tego chleba jest pieczenie w garnku żeliwnym i długie wyrabianie. 
Idealny na świąteczny stół, na pewno zachwyci niejednego smakosza podczas rodzinnego spotkania.
Ten  wspaniały przepis znalazłam u Pawła&Magdy


Składniki:
600 g mąki pszennej (typ 650)
360 g wody
2 łyżeczki soli
2łyżeczki cukru
25 g drożdży świeżych

Dodatkowo:
mąka do posypania chleba
duży garnek żeliwny (4,5 l)

Drożdże pokruszyć dodać, jedną łyżeczkę cukru, dwie łyżki mąki i 150 ml wody. Odstawić na 10 minut, żeby drożdże ruszyły. Następnie do miski dodajemy pozostałe składniki oraz zaczyn i wyrabiamy gładkie elastyczne ciasto ok 15 minut robotem z końcówką z hakiem, ręcznie ok 20 minut. Następnie przekładamy do miski, przykrywamy folią spożywcza i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Ciasto w tym czasie podwoi swoją objętość. Następnie uderzamy ciasto pięścią żeby je odpowietrzyć. Formujemy podłużny  bochenek, boki ciasta zawijamy do środka i układamy na papierze do pieczenia posypanego delikatnie mąką. Przykrywamy ściereczką bawełnianą i odstawiamy na 40-50 minut do wyrośnięcia. Na ok 30 minut przed końcem wyrastania wkładamy garnek żeliwny wraz z pokrywą do piekarnika i ustawiamy tem. 230 C. Gdy chleb już wyrośnie delikatnie oprószamy go mąką i nacinamy nożem wzdłuż i w szerz. Bardzo ostrożnie wyciągamy garnek zdejmujemy pokrywę i przekładamy wraz z papierem do pieczenia, zakrywamy pokrywą i przekładamy do piekarnika. zmniejszamy tem do 220C i pieczemy chleb przez 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę i zmniejszamy tem. do 210 i pieczemy jeszcze 20-30 minut. Wyjmujemy chleb z garnka i studzimy na kratce minimum 1 godzinę.


poniedziałek, 7 marca 2016

Szynka drobiowa ze szpinakiem


 Kolejny bardzo udany szynkowy eksperyment. Bardzo smaczna i delikatna szynka. Kto ma szynkowar niech się nie waha ani chwilę ;)

 Składniki:
500 filetu z kruczka
100 g szpinaku
30 ml wody
1 szalotka (pokrojona w drobną kostkę)
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka soli
1 łyżka oliwy
pieprz

Mięso zmielić. Na patelni rozgrzać oliwę., wrzuć cebulę, czosnek i zeszklić. Dodać szpinak delikatnie posolić i wymieszać. Patelnie przykryć i dusić 3 minuty. Następnie całość przestudzić, i posiekać. Wszytko dodać do zmielonego mięsa wraz z wodą i solą. Wyrabiać 5 minut. Masę przekładamy do szynkowaru i wkładamy do lodówki na 24 h. Po tym czasie zanurzamy szynkowar w zimniej wodzie i parzymy szynkę 100 minut w tem. 80-90 C. Następnie wyjmujemy szynkowar i chłodzimy w zimnej wodzie odlewamy wodę przez otwór, (mój szynkowar taki posiada). Wkładamy do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie wyjmujemy szynkę z szynkowaru.

* mój szynkowar (mark Tescoma) posiada wsadu 1/2 wsadu.Czas parzenia szynki liczymy od momentu kiedy temperatura wody osiągnie 80-90 C.



czwartek, 3 marca 2016

Smoothie z dodatkiem mleka owsianego

Kolorowo, zdrowo czyli owocowy detoks. Zamiast kawałka ciasta wolę taki deser. 
W ciągu tygodniu robię ok 10 litrów przeróżnych koktajli.....i zawsze odkrywam jakiś nowe smaki.
Miksuje praktycznie wszytko od twardych warzyw jak marchew czy burak po owoce suszone czy orzechy. Na pewno pojawi się jeszcze nie jeden przepis na smaczny koktajl.



Składniki:
300 ml soku z pomarańczy i mandarynek
1 banan
1 duże jabłko (ze skórką)
2 kiwi
250 ml mleka owsianego

Wszystkie składniki pokroić na cząśtki, zalać mlekiem i miksować do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Ewentualnie dolać wody gdyby koktajl okazał się za gęsty.





środa, 2 marca 2016

Mleko owsiane


Coś dla miłośników kuchni roślinnej czyli mleko owsiane. Ja ostatnio bardzo zaprzyjaźniłam się z tym mlekiem, ale zanim doszłam do tego, żeby mi to mleko smakowało odbyłam kilka prób. Raz zalewałam płatki wrzątkiem, raz je mieliłam innym razem namaczałam. Denerwował mnie fakt, że mleko było ciągle mocno kleiste. Aż do zeszłego tygodnia. Gdy płatki załam przegotowaną letnią wodą i od razu zmiksowałam. Mleko owsiane idealne. :))) Wspaniale nadaję się do naleśników, koktajlów, a nawet kawy.



Składniki
100 g płatków owsianych (górskich)
1 l  letniej przegotowanej wody
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią (opcjonalnie)

Płatki wraz z wodą wrzucić do blendera i miksować ok 2 minut na najwyższych obrotach. Następnie przecedzić przez gęste sito. Wyrzuć resztki i ponownie odcedzić mleko tym razem przez gazę. Można dosłodzić cukrem lub syropem klonowym. Gotowe mleko przechowywać przez kilka dni w lodówce.