sobota, 31 maja 2014

Tort truskawkowy



Tort  ten upiekłam na trzecie urodziny naszej córki. Długo zastanowiłam się, o jakim smaku w ogóle ma być, aż w końcu truskawki pomogły mi podjąć decyzję :) No i tort truskawkowy okazał się hitem... wszyscy zjedli z dokładką, a najbardziej, co najważniejsze, smakowało dzieciom:)



Biszkopt rzucany:
6 jaj,
1,5 szklanki mąki tortowej,
1 łyżka octu,
3 łyżki oleju,
1 szklanka cukru,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,

Nasączenie biszkoptu:
sok z 1 pomarańczy + tyle wody, aby razem z sokiem było 1/2 szklanki.

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno dodając cukier łyżka po łyżce. Następnie żółtka mieszamy z łyżką octu i powoli dodajemy cały czas miksując. Po tym dodajemy po kolei olej i przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Mąkę należy wymieszać ręcznie lub, jeśli się nie boicie, mikserem na wolnych obrotach. Wylewamy ciasto na formę o średnicy 30 cm wysmarowaną masłem oraz posypaną bułką tartą i pieczemy w piekarniku nagrzanym  na 180°C przez 30 minut. Następnie wyjmujemy biszkopt i rzucamy nim trzykrotnie o ziemię z wysokości 50 cm. To naprawdę się udaje :) Biszkopt wyrasta pięknie - ja zawsze ścinam czapę :) Posłużyła jako kruszonka na boki tortu. Biszkopt nasączamy.

Warstwa truskawkowego musu:
80 dag truskawek,
3 łyżki cukru trzcinowego,
2 galaretki truskawkowe,
1 szklanka wody,
1 łyżeczka żelatyny + kilka łyżek wody,
+ 30 dag truskawek do przełożenia i dekoracji,

Truskawki wrzucamy na patelnię razem z cukrem i gotujemy ok. 7 minut - truskawki muszą delikatnie zmięknąć i puścić sok, a następnie przestudzamy i miksujemy je na gładki krem. Galaretki rozpuszczamy w 1 szklance wody i dodajemy do musu truskawkowego. Żelatynę zalewamy małą ilością zimą wody i chwilę czekamy, aż napęcznieje, a następnie zalewamy kilkoma łyżkami wrzątku i mieszamy do rozpuszczenia po czym wlewamy do musu. Całość odstawiamy do zgęstnienia.


Warstwa śmietankowo-truskawkowy:

400 ml śmietanki 30%,
1 śmietan-fix,
2 łyżeczki cukru pudru,
1 szklanka truskawkowego musu.

Śmietanę ubijamy, a pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i śmietan-fix. Do ubitej śmietany dodajemy  1 szklankę lekko zgęstniałego musu.

Boki tortu:
100 g śmietanki,
100 g czekolady.

Śmietankę podgrzewamy (musi być gorąca, ale nie może się zagotować), wrzucamy czekoladę i odstawiamy na kilka minut, a następnie mieszamy. Odstawiamy czekoladę do lekkiego zgęstnienia.


Wykonanie:
Na nasączony biszkopt wykładamy masę śmietankowo- truskawkową. Na to układamy truskawki pokrojone w plasterki (30 dag truskawek) delikatnie dociskając do kremu. Następnie wykładamy mus truskawkowy. Tort należy schłodzić w lodówce przez ok. 3 godziny. Po tym czasie możemy przyozdobić boki tortu (ja robię to zawsze następnego dnia :) Po nałożeniu czekolady możemy dodatkowo przyprószyć boki okruszkami z biszkoptu :)
Smacznego :)







piątek, 30 maja 2014

Chrzan tarty domowy ze skórką z cytryny

 
Dziś na blogu czysto męska sprawa, bo chrzan jest uwielbiany głównie przez mojego męża i głównie on się nim delektuje. Powiedzieć, że jest miłośnikiem chrzanu, to mało - jest prawie fanatykiem - bo ledwo nowy słoiczek dostanie się w jego ręce, to już wyjada z niego łyżeczką, a jak nie ma łyżeczki... to na ulicy nie bacząc na innych... wprost :)  Uznawał praktycznie do dziś jedynie dwóch producentów chrzanu na naszym rynku i konsekwentnie nie kupował innych chrzanów. Wolał obejść się bez niego, niż profanować spożywając chrzan ze składnikami z indeksu zakazanych... musiał się czasem obchodzić sezonowo bez niego..., aż do dziś..., bo dziś zrobił własny chrzan i jest z niego dumny :)

 Na ryneczku u naszego zaufanego sprzedawcy pojawił się korzeń chrzanu i to było impulsem do zrobienia naszego chrzanu domowego. Dziwię się, że tak długo czekał na ten impuls. Kupiliśmy największy korzeń, na próbę, i w poszukiwaniu inspiracji mąż wyruszył w sieć. Spośród najciekawszych przepisów wybraliśmy te z Leśnego zakątku, z Kuchni na obcasach oraz od Dorota Smakuje. Na bazie zebranych wskazówek przygotowaliśmy swój domowy chrzan ze skórką z cytryny. Najważniejsze, co trzeba powiedzieć, to że w naszym domowym chrzanie nie znajdziecie: dwutlenku siarki, mleka w proszku, kwasku cytrynowego, octu czy pirosiarczynu sodu. Prezentujemy chrzan chyba w najbardziej klasycznej postaci, gdzie jedyną fanaberią jest wspomniana już skórka z cytryny.



Składniki:
Korzeń chrzanu (masa po obraniu ok 180g),
sok z cytryny + skórka z jednej cytryny,
sól, cukier.

Korzeń chrzanu moczyć w wodzie przez co najmniej godzinę, następnie obrać i utrzeć ręcznie na małych oczka głęboko oddychając i nie wstydząc się łez. Utarty chrzan parzymy wrzątkiem na sitku lub zalewamy wrzątkiem i po czym odsączamy. Gdy jest ciepły i oparów pełno w całej kuchni, można się śmiało sztachnąć :) wówczas naturalna inhalacja dróg oddechowych jest jeszcze bardziej skuteczna, choć niekoniecznie przyjemna dla wszystkich - dzieci zażyły i im sie miny wykrzywiły, ale potem miały z siebie niezły ubaw. Na końcu dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryny, skórkę otartą z cytryny, solimy i słodzimy wg uznania  i po wymieszaniu  odstawiamy do lodówki. Z tego jednego korzenia wyszło ponad 200 ml chrzanu, który zmieścił się do małego słoiczka, a resztę przeznaczono na bieżącą degustację :)


wtorek, 27 maja 2014

Twarożek z nowalijkami :)


Nie ma nic lepszego na śniadanie, jak twarożek ze świeżutkimi nowalijkami :) Z chrupiącą bułeczką albo z jeszcze cieplutkim chlebkiem :) Mmmm... ślinka cieknie :) Smak i zapach takiego twarożku przypomina nam dzieciństwo :) Wtedy można było sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa ze śmietaną, ale teraz przyrządzamy bardziej prozdrowotnie - z jogurtem. Nowalijek natomiast, jeśli już są z ogródeczka bądź z ryneczku, to nie żałujemy... aż jest prawie zielony :)


Składniki:
30 dag twarogu,
5 rzodkiewek,
1/2 pęczka szczypiorku,
1/2 pęczka koperku,
1/2 małej cebuli,
jogurt,
sól, pieprz.

Twaróg rozgniatamy widelcem, dodajemy pokrojoną w kostkę rzodkiewkę. Koperek, szczypiorek siekamy, a cebulę kroimy w kosteczkę i dodajemy do twarożku. Całość doprawiamy solą i pieprzem, polewamy jogurtem i dokładnie mieszamy :)





Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

poniedziałek, 26 maja 2014

Koktajl truskawkowo-bananowy - bez grama cukru :)


Ruszył sezon na truskawki, więc u mnie będzie bardzo truskawkowo :) uwielbiam je pod każdą postacią :) w sałatkach, w deserach, w ciastach, na słodko i wytrawnie... po prostu kocham truskawki.
Dziś polecam bardzo gorąco fit koktajl bez grama cukru :)


Składniki:
0,5 kg truskawek,
2 dojrzałe banany,
1/2 szklanki jogurtu naturalnego.

Banana miksujemy z jogurtem i wlewamy do szklaneczki, następnie miksujemy truskaweczki i wlewamy delikatnie, a potem wypijamy do dna :) Koktajlu starczy dla trzech osób :)


 



Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

piątek, 23 maja 2014

Pyszny deser lub śniadanie z truskawkami i domową granolą :)


Wczoraj granola, a dziś pyszny deser lub śniadanie właśnie z granolą, czyli to, co tygryski uwielbiają najbardziej" :)

Przepis jest tak prosty, że nie podam dokładnych proporcji, bo każdy zrobi go według swego uznania  :)
Jogurt naturalny
Miód 
Truskawki


Jogurt mieszamy z odrobiną miodu, a truskawki kroimy na drobne kawałki, posypujemy cukrem i odstawiamy na chwilę,  żeby puściły sok.  Wszystko układamy warstwowo tak, jak lubicie :) 






Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

czwartek, 22 maja 2014

Domowa granola


W końcu zebrałam się, żeby napisać tego posta :) już jakiś czas temu pisałam na moim facebookowym fanpagu, że niebawem na blogu pojawi się ten przepis, ale z "niebawem" zrobiło się kilka tygodni :)  No, ale jest...  moja domowa pyszna granola :) Tak zasmakowała domownikom, że szybko znika ze słoika i muszę ją robić przynajmniej raz w tygodniu :) Jedno wiem na pewno - sklepowej mówię stanowcze NIE! ...z wielu powodów: po pierwsze ta jest mniej nafaszerowana cukrami i innymi świństwami, a po drugie przygotowanie własnej jest banalnie proste i sprawia wiele przyjemności, więc gorąco polecam Wam wypróbowanie tego przepisu :)

Składniki:
500 g płatków owsianych (górskich),
sok z 1/2 cytryny,
1 duży banan,
1 jabłko,
3 łyżki płynnego miodu,
4 łyżki nektaru bananowego (lub soku jabłkowego),
rodzynki.

Banana drobno kroimy, a jabłko razem ze skórką ścieramy na tarce o dużych oczkach i polewamy sokiem z cytryny. Dodajemy płatki owsiane, miód, nektar bananowy i wszystko dokładnie mieszamy. Wykładamy na dużą blaszkę - ja używam tej z piekarnika. Piekarnik nagrzewamy do 160°C i wkładamy do niego naszą granolę. Pieczemy przez ok. 45 minut bardzo często mieszając, aby jej nie przypalić. Gdy będzie rumiana, wyłączamy piekarnik i studzimy przy uchylonych drzwiczkach. Gdy wystygnie dodajemy rodzynki lub ulubione bakalie i zajadamy. Granole przechowujemy w słoiku :)




środa, 21 maja 2014

Ciasto marchewkowe z orzechami włoskimi



Pierwszy raz ciasta marchewkowego miałam okazję spróbować na imprezie urodzinowej u przyjaciółki :) Oczywiście poprosiłam o przepis i od tamtej pory ciasto to stało się naszym domowym przysmakiem :) Wilgotne, aromatyczne, z czekoladową polewą... czy może być coś lepszego na chandrę :)

Składniki:
4 jajka,
2 szklanki mąki pszennej,
1 szklanka oleju rzepakowego,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
2 łyżeczki sody,
1 szklanka cukru,
2 łyżeczki cynamonu,
4 duże marchewki (ok. 0,5 kg),
1 szklanka orzechów włoskich (łuskanych).

Polewa:
100 g śmietanki,
100 g gorzkiej czekolady.

Śmietankę podgrzewamy - musi być gorąca. Zdejmujemy ją z palnika, wrzucamy połamaną czekoladę i odstawiamy na ok. 3 minuty, a następnie mieszamy, aż składniki się połączą. Lekko przestudzoną polewamy ciasto.

Jaja, mąkę, olej, cukier, proszek do pieczenia, cynamon, sodę miksujemy robotem przez kilka minut. Następnie dodajemy startą na dużych oczkach marchew oraz posiekane orzechy i mieszamy ręcznie. Przekładamy do formy o 30 cm x 20 cm (ja użyłam ciut większej) i pieczemy w piekarniku nagrzanym na 180°C przez 1 godzinę. Ciasto studzimy przy lekko uchylonym piekarniku.




wtorek, 20 maja 2014

Kruche ciasteczka z żurawiną i rodzynkami


Jestem uzależniona od tych ciasteczek, dlatego zawsze robię ich dużo :) Jeśli więc chcecie najpierw wypróbować ten przepis, to możecie upiec ciasteczek z połowy porcji. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego wśród składników jest smalec? ...a no dzięki niemu ciasteczka są kruchutkie. Ten sposób na kruche ciasteczka podpowiedziała mi teściowa :)

 

Składniki:
1/2 kg mąki,
3 jajka,
2 łyżki miękkiego smalcu,
250 g masła (lub margaryny),
250 g cukru,
3 łyżeczki proszku do pieczenia,
porządna garść żurawiny :)
porządna garść rodzynek :)

Bakalie należy wcześniej sparzyć. Na stolnicę przesiać mąkę, dodać jajka, masło pokrojone w kostkę i smalec oraz posiekane bakalie. Zagnieść i następnie rozwałkować na grubość ok. 2-3 mm i... można wycinać. Podczas wałkowania można delikatnie posypywać mąką, ale nie za dużo. Ciasto nie może być zbyt grube, bo ciasteczka jeszcze urosną. Piec w piekarniku nagrzanym na 180°C przez 10-15 minut, do lekkiego zrumienienia. Ciasteczka po upieczeniu są miękkie (tym się nie przejmujemy), ale po chwili kruszeją. Po wystygnięciu przekładamy do puszki lub słoika i przechowujemy ok. 2-3 tygodnie - nie ma szans, żeby tyle wytrzymały :)  Jeśli nie lubicie bakalii, to wystarczy, gdy pominiecie ten dodatek, a ciasteczka posypiecie np. brązowym cukrem i też będę pyszne :)



środa, 14 maja 2014

Sernik cytrynowy


 Przepis na ten sernik z cytrynową nutą wymyśliłam pewnego mroźnego popołudnia i od tamtej chwili swoją delikatnością zachwyca wszystkich gości... wprost rozpływa się w ustach  :)


Składniki:
1 kg sera (ja użyłam już zmielonego),
4 jaja,
2 szklanki cukru,
1 cytryna,
1 budyń waniliowy lub śmietankowy,
1 łyżka kaszy manny,
1 kostka masła (250g),

Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć z żółtkami i cukrem (ok. 5 minut), po tym czasie partiami dodawać ser. Następnie dodać budyń, kaszę mannę, otartą skórkę z cytryny oraz sok z cytryny. Na końcu dodajemy ubitą piankę z białek i mieszamy delikatnie łyżką. Ciasto wylewamy na ciasteczkowy spód i pieczemy w piekarniku nagrzanym na 175°C przez 50 minut. Sernik studzimy w piekarniku, a gdy wystygnie, robimy polewę.

Ciasteczkowy spód:
250g ciasteczek owsianych (ja użyłam czekoladowych),
100g masła,

Ciasteczka w malakserze mielimy na piasek: dodajemy roztopione masło i mieszamy - będą przypominać mokry piasek. Wykładamy spód tortownicy papierem, wysypujemy zmielone ciasteczka i równo rozprowadzamy dociskając do formy. Tak przygotowany spód wkładamy do lodówki na 30 minut. Boków tortownicy nie smarujemy ani nie wykładamy papierem do pieczenia.

Polewa:
sok z połowy cytryny,
1/2 tabliczki białej czekolady,
10 ml śmietanki 30%,

Śmietankę podgrzewamy razem z sokiem z cytryny, dodajemy czekoladę i mieszamy. Wylewamy na sernik. Dodatkowo możemy zetrzeć skórkę z cytryny.




piątek, 9 maja 2014

50 000 odwiedzin/ 50 000 visits


Każda Wasza wizyta cieszy nas bardzo, a ponowne odwiedziny cieszą jeszcze bardziej :) Delicious Titbits dziękuje wszystkim odwiedzającym :)
Polub nas także na FB :)


 

Every single visit satisfies us, but every returning fan makes us truly happy :)
Delicious Titbits thanks to all visitors
Don't forget to like our fanpage at Facebook :)

Sałatka z boczniakami



Ciekawą smakowo alternatywą do pieczarek, są boczniaki. Tym razem chciałam zaprezentować  z nimi ekspresową pastę kanapkową, w sam raz na sobotnie śniadanie, ale wyszła sałatka, nadal ekspresowa, a nie mniej pyszna :)

Składniki:
25 dag boczników,
4 jaja,
2 łyżki majonezu,
pęczek szczypiorku,
 

Boczniaki kroimy w kostkę i przesmażamy na odrobinie oliwy i studzimy. Dodajemy jaja pokrojone w kostkę oraz posiekany szczypiorek. Wszytko razem mieszamy z majonezem.




środa, 7 maja 2014

Szczypiorkowa pasta twarogowa z grilowaną papryką i pomidorkiem :)


 Takie pasty to samo zdrowie :) Prosty przepis, mało pracy, a przyjemność dla podniebienia jest bez zająknięcia pewna :) Zachęcam więc, róbcie pasty kanapkowe na śniadanko, na kolację... w roku szkolnym i w wakacje :) ...i do pracy, i do szkoły, a choć pomysł to nienowy, to z pewnością odlotowy :)

Składniki:
20 dag sera białego,
1 mały pęczek szczypiorku,
2-3 łyżki jogurtu naturalnego,
1/2 papryki żółtej,
sól, pieprz,
1 mały pomidor,
oliwa,

Ser, jogurt i połowę szczypiorku miksujemy na gładką masę. Paprykę grilujemy na patelni z odrobiną oliwy, a następnie kroimy w drobną kosteczkę. Pomidora parzymy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę następnie układamy na sitku i czekamy aż woda obcieknie. Składniki dodajemy do masy serowej - solimy, pieprzymy do smaku i dodajemy resztę posiekanego szczypiorku. Na końcu wszystko mieszamy.